Головна / Новини / Чорнобиль- незагоєна рана

Медіа-центр

Чорнобиль- незагоєна рана

Рівно 30 літ тому, в ніч на 26 квітня 1986 року, на 4 блоці Чорнобильської атомної електростанції внаслідок експерименту зі зняття додаткової енергії під час роботи основного атомного реактора сталася  аварія. Це призвело  до пожежі, яка тривала понад 2 тижні, а згодом і до повного руйнування реактора. За свідченням фахівців,  у довкілля тоді потрапило  190 тонн радіоактивних речовин, зокрема у повітря - 8 тонн радіоактивного палива.   Люди у Чорнобилі піддалися опроміненню у 90 разів більшому, ніж при падінні бомби на Хіросіму в Японії. Радіоактивна хмара від аварії пройшла над європейською частиною тодішнього СРСР, більшою частиною Європи, а також  східною частиною США. Приблизно 60% радіоактивних речовин осіло на території сусідньої Білорусі. Близько 200 000 чоловік були евакуйовані із зон забруднення.  Навколо ЧАЕС створилася  30-кілометрова зона відчуження. Чорнобильська катастрофа стала найбільшою за всю історію ядерної енергетики.  Хроніка тих часів свідчить,  що ураження зазнали близько 600 000 осіб, і, насамперед,  ліквідатори катастрофи.  

Провідний інженер з пожежної безпеки управління ПАТ “Вінницяобленерго” Віктор Федосєєв згадує той час зі смутком та  болем.

- Дата дуже сумна, вже 30 років минуло. Часто зустрічаю  своїх товаришів, що були там вже у перші дні після аварії, як ліквідатори катастрофи. От і сьогодні з ними зустрівся. Слава Богу, що живі, приємно їх бачити. Я працював з ними там, у Чорнобилі. У перший же день після аварії нас підняли по тривозі. На той час я служив в обласному управлінні МНС , був старшим інспектором державного пожежного нагляду. Вже в середині травня  у складі пожежного загону прибув до Прип'яті. З табору в Іванкові нас  по черзі  відправляли на аварійний розжарений  реактор. Був біля нього на відстані 100-а  метрів, відкачував з під нього радіоактивну воду. Працював доти, поки не набрав  граничної дози опромінення у 25 рентген. Мені вистачило дві з половиною зміни по 8 годин.  Радію з того, що нині живу і бачу хлопців, що можемо з ними ще  бути  в строю, працювати на державу, для  свого народу. Дуже жаль тих, хто вже не з нами, хто відійшов у світ інший. Серед них - мій  колега Віталій Хмілевський. Все це Чорнобиль, його наслідки, - розповів Віктор Олександрович під час мітингу-реквієму з нагоди 30-их роковин трагедії. Він відбувся 26 квітня  біля пам’ятника жертвам Чорнобильської катастрофи за участі  ліквідаторів аварії на ЧАЕС, представників органів влади та місцевого самоврядування, духовенства, членів громадських організацій та жителів Вінниці.

- Ось разом з колегою, інженером служби цивільного захисту, моброботи і пожежної безпеки Товариства Петром Ляховським, який  у далекому 1986 році також був у Чорнобилі, ліквідовував наслідки аварії як солдат-строковик, вшанували пам'ять загиблих і померлих, поклали квіти до пам'ятника, згадали все... Вкотре з'ятрили свої душі і серця. Знаєте, часом так прикро стає, коли бачиш, як держава, яку ліквідатори вберегли і не дали  розповсюдитися ще більшому лиху, не достатньо дбає про їхню соціальну підтримку, згадує жертв  катастрофи інколи, лише у сумну дату. Можливо, це через складну обстановку в країні чи ще які причини...  Хто знає? Як на мене, то тема Чорнобиля  не має відходити на другорядний план. Про це не можна забувати ніколи, бо Чорнобиль болить. Це - незагоєна рана, - додав Віктор Олександрович  і показав нагороду, яку отримав під час зустрічі з однополчанами в головному управлінні ДСНС України у  Вінницькій області. Це почесна відзнака - “ За службу державі”.

Додамо, серед активних ліквідаторів були й інші енергетики тодішнього ВЕО “Вінницяенерго”. Один з них - нині  ветеран енергетики, інвалід 2-ої групи ліквідаторів аварії на ЧАЕС Валентин  Безбах. Йому довелося працювати у зоні відчуження з 31 липня до 16 серпня 1986 року. У музеї історії енергетики Вінниччини нині зберігаються його спогади про ті події.  Нам, сучасникам,  та нашим нащадкам вони ще не раз сповістять  про ліквідаторів, котрі у Чорнобилі виконали свій святий обов'язок - вибороли для нас мирний атом,  дехто навіть ціною свого власного життя. Низький вам уклін, шановні рятівники!

 

 

 

Енергетика Онлайн
Особистий кабінет АТ "Вінницяобленерго"
Передати покази лічильника
Способи передачі показів
Реєстр постачальників електроенергії
Кол-центр
ПАТ "Вінницягаз"
Телефон довіри
Як отримати субсидію?
IНФОРМАЦIЙНО- КОНСУЛЬТАЦIЙНИЙ ЦЕНТР
Структурні одиниці
УЧБОВИЙ ЦЕНТР
Інтегрована система менеджменту
Музей
Охорона праці
Реформа енергоринку
Доступ до публічної інформації
ПРИЄДНАННЯ ДО ЕЛЕКТРИЧНИХ МЕРЕЖ
Договір про стандартне приєднання
ДОГОВІР ПРО НЕСТАНДАРТНЕ ПРИЄДНАННЯ