Головна / Медіа-центр / Новини / Немирівські ЕМ — колиска першопроходців.

Медіа-центр

Немирівські ЕМ — колиска першопроходців.

Від Вінниці до Немирова відстань невелика. Порівняно з іншими районами області, можна сказати, рукою подати. Тож по дорозі до немирівських енергетиків встигли продумати план свого відрядження. Насамперед, вирішили поспілкуватися з директором районних ЕМ, заслуженим енергетиком України Анатолієм Миколайовичем Чутким. Журналістів прес-служби ПАТ “Вінницяобленерго” він вже чекав і зустрів нас у досить скромному за інтер'єром службовому кабінеті. Там, власне, і відбулась розмова.

- Як давно ви працюєте в енергетичній галузі?

- О, я вже, можна сказати, аксакал. В енергетиці працюю майже 41 рік. Починав електромонтером розподільчих мереж тут, у Немирові. Був також майстром служби підстанції, потім старшим майстром, з 1983 року - головним інженером. На директорській посаді з березня 2006 року.

- Тобто, пройшли всі щаблі у своїй професії, обізнані з її премудростями і, напевно, можете сказати, в які часи було легше та краще, важче та гірше?

- Знаєте, легко енергетикам ніколи не було. Досі на моїй пам'яті складні 90-ті роки, коли люди працювали майже без зарплати і проблемою було для керівництва, як її видавати - грошима чи бартером, що тоді домінував. Крім того була складна проблема з електролініями. Розгалужені по всьому району на 95 сіл, і частина з них у 80 км були тоді ще сталевими та під напругою 10 тисяч вольт, часто ламалися. Уявляєте, як це було небезпечно! А ще на початку двотисячних років - зимова стихія наробила лиха. Обмерзання дротів завдало великих збитків. В нашому районі було знищено чимало електричних опор. Досі ще маємо відгомін тієї біди. А як дошкуляли крадіжки!

Лише, пригадую, в одному січні 2003 році наші контролери склали понад 300 актів щодо порушень користування електричною енергією. Працювали навіть у вихідні дні. Нині крадіжок значно менше, хоча час-від-часу все ж трапляються такі неприємні випадки. Скажімо, у поточному році складено близько сорока актів з цієї причини на суму 160 тисяч гривень. Намагаємося викорінювати подібне зло, активно ведемо роз'яснювальну роботу серед населення. Але найбільше тривожить нинішня ситуація в енергетиці, яку спричинили політичні моменти, а також військові події на Сході країни. Вчимося нині працювати в режимі суцільної економії. Тож, легко не буде. Та, з рештою, легко тільки тим, хто нічого не робить. Нам, енергетиками, роботи завжди вистачало і вистачить, аби тільки був мир в Україні.

- Ну, а з приємних моментів що пригадується?

- Ого, того у нас також не бракує! По-перше, маємо славну історію, чим дуже пишаємося. ЇЇ фундамент закладався ще на початку минулого століття (1900 р.), коли саме в Немирові було зведено першу в області парову електростанцію.

Трохи пізніше, після Великої Вітчизняної війни (1948 рік), саме у нас, в Немирові, було також створено першу енергетичну систему на базі місцевої дизельної електростанції потужністю у два танкових дизеля (по 300кВт), а в 1951-ому - введено в експлуатацію ще й Брацлавську міжколгоспну гідроелектростанцію потужністю 500кВт. Буквально через 2 роки, в жовтні 1953-ого - запрацювала Сокілецька гідроелектрстанція. Офіційною ж датою заснування Немирівських ЕМ вважається 1965 рік. Власне, вони були створені на базі місцевої дизельної електростанції, а також Брацлавської та Сокілецької ГЕС.

На той час до наших електромереж входили ще Тульчинська, Немирівська, Брацлавська та Ситковецька дільниця. Нині ж до структури Немирівських ЕМ входить дві дільниці - Брацлавська та Ситковецька на відстані, відповідно, 20 та 45 км від району. Нині там трохи перебудовуємо приміщення, приводимо все до європейських стандартів. Маємо також 5 бригад - чотири лінійних та бригаду з обслуговування підстанцій. До того ж, зауважу, наші бригади забезпечені автомобілями УАЗ високої прохідності, що дає можливість ліквідувати пошкодження в електричній мережі з малими затратами часу.

Також маємо лабораторію, диспетчерську, відділ енергозбуту, 29 контролерів, 4 інспектори. Загалом у наших електромережах нині працює 144 працівника. Обслуговуємо 442 трансформаторні підстанції загальною потужністю 61МВт. І ще додам, саме на базі наших електромережах у 1983 році вперше в області була задіяна система телеуправління в диспетчерській, а у 2003 році, в Чукові, було зведено першу в області експериментальну електролінію на самоізольованих проводах протяжністю 20 км. Відтоді там не маємо проблем ні з крадіжками, ні з погодними умовами.

- Виходить, енергетики Немирівщини - першопроходці?

- Саме так. І всі ті історичні моменти, про які вам розказав, документально представлені в матеріалах музею ПАТ “Вінницяобленерго” та є на нашому стенді в адміністративному приміщенні Немирівських ЕМ.

- Які нагальні питання вирішуються нині в Немирівських ЕМ?

- Повсякчас дбаємо про наші енерголінії, проводимо капітальні та поточні ремонти. В Ситківцях, наприклад, зробили майже 3 км електроліній. Також полагодили дві ТП. Зараз, в основному, проводимо розчистку трас. Для всіх завдань маємо і відповідну техніку, і, головне, спеціалістів, які стараються виконувати їх відповідально та якісно. Власне, з усього цього і складається життя нашого колективу. А колектив у нас дружний. Якщо вдається щось добре - разом радіємо. От, наприклад, у 2012 році власними силами вдалося зробити гарний ремонт приміщень ЕМ. Якщо ж трапляються негаразди і проблеми - не опускаємо, як то кажуть, руки, спільно їх долаємо та вирішуємо.

- А проблем вистачає?

- Як же без них! От скажімо, наш район, я вже казав, найбільший в області за територією і тому електромережі досить розгалужені. Це додає складності у роботі нашим контролерам, оскільки є такі села, наприклад Червоне, Мельниківці, до яких відсутнє автобусне сполучення. Звичайно, вирішуємо це питання. Організовуємо власний транспорт, намагаємося також підбирати кадри з фахівців, які проживають ближче до таких населених пунктів. Та мене, як директора, найбільше турбує те, як наші районні електролінії та підстанції витримають навантаження у цьогорічний осінньо-зимовий період та щоб споживачі мали в своїх оселях світло і тепло. Вже зараз готуємося до складнощів, які, розуміємо, будуть. Активно проводимо роз'яснювальну роботу серед населення. Пояснюємо, як стати економнішими у використанні електроенергії. Працюємо зі споживачами тісно та плідно, уважно підходимо до кожного зауваження чи запиту. Всі працівники наших ЕМ знають, що до споживачів треба ставитися уважно та поважно.

З неприхованою гордістю нинішній очільник Немирівських ЕМ розповів нам також ще про своїх попередників, першого директора Олександра Солов'я (1948-1968) та наступних - Дмитра Чепігу (1968-1982), Йосипа Москалюка (1982-1985), Василя Драпака (1985-2005). До речі, Василь Драпак також удостоєний звання “Заслужений енергетик України”. Згадав і про майстра Немирівської дільниці Миколу Булейка, який має звання “Почесного енергетика України”.

- Кожен з цих професіоналів разом з колективом, який очолювали в той чи інший час, доклали максимум зусиль, аби Немирівські електромережі стали одними з найкращих в області. Може це не скромно так говорити мені, як теперішньому їх очільнику, але ж правду не сховаєш та й люди не дозволять цього зробити, оскільки і минуле, і сьогодення наших ЕМ створювалося власними руками та добрими справами всіх, хто тут працював і працює нині. Тому ми стараємося нікого не підвести, - додав Анатолій Чуткий.

А далі - була екскурсія по управлінню Немирівських ЕМ і прилеглій до нього території, що, власне, підтвердило слова директора. Спочатку Анатолій Миколайович провів нас по кабінетах, де за роботою застали головного інженера Олега Тисячука, інженера ВТГ Олексія Алдаковського, інженера з ОП Сергія Семененка, інспектора енергозбуту Сергія Сніцарука, юриста Валентину Сиву, інспектора по кадрам Юлію Чутку та інших працівників. Згодом всіх їх зібрав у просторій актовій залі, де спільно обговорили робочі моменти найближчого Дня з охорони праці.

У розрахунковому відділі ЕМ ми мали можливість поспостерігати, як проводиться робота зі споживачами. Касир Тетяна Безмощук, технік Тетяна Швець, бухгалтер по розрахункам Наталія Савчук та оператори Марина Синявська і Марина Кривонос якраз займалися їх обслуговуванням.

Побували також у диспетчерській. Там познайомилися з черговим диспетчером Сергієм Курзенєвим. А під час оглядин території Немирівських ЕМ відвідали транспортну групу на чолі з досвідченим майстром Віктором Рябко, який працює в електромережах вже майже 15 років.

З усього того важко було не помітити, що про працівників тут дбають. Як свідчення - облаштована стоянка з просторим гаражем для технічного парку, ангаром для ремонту трансформаторів та столярним цехом, зручні та утеплені побутові кімнати, лазня, криниця із найсмачнішою, як нас переконував електромонтер Олексій Марченко, водою. А ще - по-сучасному відремонтоване адміністративне приміщення, охайні, заасфальтовані доріжки, уквітчані клумби, молодий яблуневий садок з куточком для відпочинку, гарний спортивний майданчик та відведене місце під будівництво учбового полігону. Все довкола турботливо охороняється, до речі, не без допомоги місцевої улюблениці - собаки Фази, а ще - старанно примножується. Як кажуть, хто в роботі - той і в турботі.

Енергетика Онлайн
Особистий кабінет АТ "Вінницяобленерго"
Передати покази лічильника
Способи передачі показів
Реєстр постачальників електроенергії
Кол-центр
ПАТ "Вінницягаз"
IНФОРМАЦIЙНО- КОНСУЛЬТАЦIЙНИЙ ЦЕНТР
Телефон довіри
Як отримати субсидію?
Структурні одиниці
УЧБОВИЙ ЦЕНТР
Інтегрована система менеджменту
Музей
Охорона праці
Реформа енергоринку
Доступ до публічної інформації
ПРИЄДНАННЯ ДО ЕЛЕКТРИЧНИХ МЕРЕЖ
Договір про стандартне приєднання
ДОГОВІР ПРО НЕСТАНДАРТНЕ ПРИЄДНАННЯ