Новини
АТ «Вінницяобленерго» – особистий кабінет, передати покази лічильника, кол-центр 0 (800) 217-217 Про "енергетичні острови" під час блекауту._0

Про "енергетичні острови" під час блекауту.

24 листопада 2023

Як забезпечити об’єкти критичної інфраструктури енергією під час планового екстреного та аварійного відключення енергопостачання з Об’єднаної енергомережі України говорили на семінарі, організованому USAID Проєкт енергетичної безпеки та Н К Р Е К П

Своїм досвідом зі створення програм утворення «енергетичних островів» поділився на семінарі Генеральний директор АТ "Вінницяобленерго" Юрій Касіч.

На початку широкомасштабного вторгнення у 2022 році компанією під його керівництвом утворено близько 9-ти таких «островів» навколо об’єктів ВДЕ, потужністю від 100 кВт до декількох МВт. Вони були розкидані по різним регіонам України – від півночі до півдня.

Ця тема – не нова для енергетики України. Формування «островів» навколо потужних теплових електростанцій передбачено програмою протиаварійного керування в енергосистемі. При критичному зниженні частоти – острови утворюються автоматично. Більшість сучасних ТЕЦ та деякі ТЕС мають таку можливість сьогодні. Ця автоматика називається Автоматичне частотне ділення АЧД чи Автоматичне відділення станції на власні потреби АВВП. За допомогою цього – станцію можна запустити після повної зупинки.

Та зараз мова йде про малі електростанції, потужністю від 100 кВт до 10-ків МВт. І створення «енергетичних островів» навколо них. Із плюсів те, що малі електростанції неможливо одночасно пошкодити, та й не вигідна ця справа (витрати терориста на знищення значно перевищуватимуть вартість та втрати від пошкоджень).

Ще до жовтня 2022р., коли почалися масовані обстріли енергетики, команда Юрія Касіча провела успішні випробування фізичної можливості роботи малих електростанцій ізольовано від енергосистеми України на навантаження прилеглого району. Це був реальний «запуск електростанцій з нуля», тобто після повної їх зупинки і відсутності напруги в зовнішній мережі.

- Кожне окреме невеличке джерело електричної енергії не представляє собою загальнонаціональної цінності, а вся суть в тому, що всі вони (маленькі джерела) вкупі цінні, як загальне джерело енергії в Україні. Майбутнє за енергосистемою у вигляді величезного енергетичного острова, який складається з тисяч менших островів, і ці острови повинні працювати паралельно з іншими, а при необхідності бути самодостатніми. В 2022 році ми не чекали отримання «дозволу на утворення островів» від національного регулятора чи інших органів, ми не чекали Розпорядження НЕК «Укренерго», ми навіть не думали про те, як будуть проводитись розрахунки за відпущену електрику в такому випадку. Ми виконували свій Обов’язок, захищати країну, її економіку і своїх споживачів,- зазначив Генеральний директор АТ «Вінницяобленерго» Юрій Касіч.

До речі, під час блекауту минулого року деякі об’єкти реально були включені в такому режимі і що також цікаво, вони включалися автономно, тобто без будь-яких команд з центрів керування (тоді зі зв’язком були певні складнощі), оперативний персонал електростанцій відпрацював з РЕМ ОСР. Це все завдяки вчасно отриманому досвіду під час випробувань.

Питання розвитку «енергетичних островів» і пуск з нуля електростанцій на Вінниччині підняті. На сьогодні опрацьовані не тільки малі «енергетичні острови», мова йде про острови до 2 МВт, але й острів розміром під 120 МВт (це 1/5 частина області).

Поділитись: